Moim ulubionym zajęciem podczas dłużących się podróży w czasach kiedy nie było iPhonów i laptopów było czytanie wszelkich znaków z nazwami mijanych przez nas miejscowości. Zapisywałam pieczołowicie te najśmieszniejsze i najdziwniejsze w specjalnie do tego celu wożonym notesiku. Nogawki, Zgon, Wódka, Bujny Książe. To kilka przykładów, które zapamiętałam. Wracając niedawno z południa Chile do Santiago przyszło mi spędzić wiele w autobusie. Podróż wydłużyła się o kolejnych kilka z powodu korków przy wjeździe do stolicy. Kiedy skończyłam już czytać zabraną w podróż książkę (“Śmierć w Amazonii” Artura Domosławskiego połknęłam w oka mgnieniu) przypomniała mi się moja zabawa z dziecięcych lat.

Zaczęłam się więc gapić przez okno i całkiem szybko zauważyłam dwie zaskakujące  nazwy chilijskich miejscowości, które nie tylko mnie rozbawiły, ale i zmotywowały do małego śledztwa po dotarciu do domu. 

W ten oto sposób zrobiłam listę 10 dziwnych nazw chilijskich miejscowości wraz z teoriami o ich powstaniu. Jak się okazało fantazję mają nie tylko Polacy 🙂

 

1. Peor es nada – Lepsze to niż nic

W sumie, to prawda. Trudno wyobrazić sobie miasto bez nazwy, lepsza dziwna niż żadna. Co innego jednak wybrać na nią właśnie taką. Jak do tego doszło wyjaśnił kiedyś Jorge Fuentes, nauczyciel tamtejszej szkoły i autor książki o historiach mieściny Peor es nada.  Chodzi podobno o testament pewnego bogacza z XIXw, który dzieląc swoje ziemie między synów i jedyną córkę, przyznał tej ostatniej najmniejszy, a właściwie malutki ich kawałek. Miała ona powiedzieć wtedy ‚Lepsze to niż nic’. Zdanie poszło w miasto i powtarzane było tak często, aż stwierdzono, że nie ma lepszej nazwy na owe ziemie.

Lokalizacja: Komuna Chimbarongo, Sexta Región.

peoresnada - ciekawostki z Chile

foto: www.taringa.net

 

2. Salsipuedes – Wydostań się jeśli potrafisz

Prowokująca nazwa ma swoją genezę geograficzno-pogodową. Z miejscowości leżącej nad rzeką Claro trudno się było bowiem wydostać porą zimową, kiedy rzeka przykrywała jedyny most łączący ją ze światem. Mieszkańcy byli dosłownie uwięzieni. Pikanterii nazwie, która brzmi jak groźba z horroru dodają opowieści niektórych Salsipuedinczyków (?!) o tym jak to musieli grzebać zmarłych w miasteczku, zamiast na pobliskim cmentarzu, bo ów znajduje się po drugiej stronie rzeki i często bywał niedostępny. Dziś zapewniają, że izolacja przez deszcz nie jest już probleme i można ich spokojnie odwiedzać.

Lokalizacja: Malloa, Sexta Región.

salsipuedes - ciekawostki z Chile

foto: taringa.net


3. Entrepiernas – Między Nogami

To jest dopiero ciekawa odpowiedź na pytanie: Skąd jesteś? !:) Entrepiernas leży w miejscu rozwidlenia drogi, które kojarzyło się miejscowym z dwiema nogami w rozkroku. Choć na początku mówiono Entre piedras (Między kamieniami), ludzie rubasznie przekręcali to na Między Nogi i tak też zostało.  

Lokalizacja: komuna de Quilleco, Region Biobío

entrepiernas

foto: emol.cl


4. Matanzas – Rzeź / Zabijanie

Istnieje wiele teorii, ale najczęściej cytowaną jest ta o piratach, którzy splądrowali te terytoria i zabili wielu ludzi. Inna mówi o pannie młodej, którą zabito zanim zdążyła wyjść za mąż. Tak czy siak, w grę wchodzi śmierć. Tym ciekawszym zbiegiem okoliczności jest to, że Matanzas leży niedaleko miejscowości Navidad, czyli Boże Narodzenie. Małym pocieszeniem dla mieszkańców może być za to fakt, że nie nazywa się ich ‚matones’ (zabójcy), ale Matancinos (Matancińczycy?)…

Lokalizacja: okolice Navidad, Sexta Región

5. Cariño botado – Zmarnowana / Odrzucona Czułość

Romantyczno – tragiczna nazwa bez śladu genezy. Ale można się chyba domyślać.

Lokalizacja: komuna San Esteban, Region de Valparaíso.

El-Carino-Botado - ciekawostki z Chile

foto: es.weather-forecast.com

 

6. Los Hoyos – Dziury / Odbyty 😉

Sugestywna nazwa poruszająca wyobraźnię ma swój początek w nierównościach terenu. Po prostu 🙂

Lokalizacja: komuna Pinto, Region Biobío

7. La cresta de Doña Filipa – Zadupie Pani Filipy 🙂

„La cresta” znaczy „szczyt góry, ale w chilijskim hiszpańskim ma drugie dno. „Anda a la cresta to popularny okrzyk, kiedy chcemy by ktoś spieprzał, szedł do diabła, czyli bardzo bardzo daleko, na dalekie zadupie. Miejscowy urzędnik działy ds. kultury, Faustino Villagra twierdzi, cytowany przez gazety, że nazwa musi być związana z pobliskim urwistym wzgórzem, na które można dotrzeć tylko konno.  Na nim miała mieszkać kiedyś szanowna Pani Filipa. 

Lokalizacja: tereny w okolicach Contulmo, Region Biobío. 

 

8. Mortandad –  Żniwo Śmierci

Kolejna nazwa mająca początek w jakiejś tragedii, najpewniej epidemii. Ratusz zapewnia, że aktualnie nie ma żadnej plagi w mieście ani większych kłopotów zdrowotnych 🙂

Lokalizacja: okolice Los Ángeles, Region Biobío.  

 

9. Purgatorio – Czyściec

Według mieszkańców sąsiednich wiosek Czyściec nazywa się Czyściec z powodu trudnego dostępu do miejscowości. Kiedyś trzeba się było mocno namęczyć, biorąc pod uwagę jej lokalizację – na zboczu łańcucha górskiego Nahuelbuta. Dodatkowo położenie Purgatorio sprawia, że dość wcześnie znika z horyzontu słońce i zapada zmrok.
 
Lokalizacja: okolice Santa Juana, Region Biobío.
 

10. Polonia – Polska (!)

To jest właśnie jedna z tych nazw, które zauważyłam z pędzącego autobusu z południa Chile do Santiago. Podobno na początku XX wieku, w ówczesnym majatku ziemskim pracował jako administrator Polak. Jego kompetencje i dobroć serca uhonorowano nazywając nowowybudowany przystanek kolejowy Polonią. Rozrastająca się wokół niego wioska wkrótce przejęła tą nazwę. Region, gdzie leży chilijska Polska pełen jest “importowanych” nazw. Tuż obok jest Roma (Rzym), La Troya (Troja), jest też Buenos Aires, Malvinas (Malwiny), Mississipi,  a w komunie San Fernando El Vaticano.

Lokalizacja: komuna San Fernando, Region O’Higgins

polonia

foto: tresvodka z okna autobusu 🙂

CHILEAN FREAK

Kilka z powyższych miejscowości wchodzi w skład trasy zwanej w internecie “Chile Freak”, czyli “dziwne/odjechane Chile”. Po sieci krążą nawet jej mapki. Co ciekawe, niemalże wszystkie zadziwiające chilijskie nazwy skupione są w centralnych regionach kraju i niemalże wszystkie wzięły swoją nazwę od katastrof, epidemii czy trudnego położenia geograficznego, choć ich obecna forma puszcza wodze fantazji. Jakąkolwiek genezę ma Polonia na południu Chile, przynajmniej przez chwilę poczułam, że Polska nie jest aż tak daleko!

Ciekawostki o Chile - chile_ruta freak

foto: emol.cl

Artykuł ukazał się w kwietniowym numerze biuletynu Ambasady RP w Chile.

Wersja PL: http://bit.ly/1DsnMWE
Wersja ESP: http://bit.ly/1KdD5qM

Ciekawostki o Chile - Monika Trętowska

Ciekawostki o Chile - Monika Trętowska

 

Monika Trętowska

Author Monika Trętowska

More posts by Monika Trętowska

Join the discussion 19 komentarzy

Dodaj komentarz