Ponad milion turystów, 5 milionów uczestników i 77 milionów rozdanych za darmo prezerwatyw 🙂 Karnawał w Rio de Janeiro 2017 zapamiętam jako wielkie podróżnicze marzenie, które spełniło oczekiwania z nawiązką. Pomimo dwóch wypadków w kolejnych dniach imprezy, o których pisały również polskie media, było pięknie, kolorowo i absolutnie wyjątkowo. Sześć godzin pokazów na Sambodromie w noc otwarcia minęło jak 30 minut. 

Karnawał w Rio rozpoczyna się w piątek przed Środą Popielcową i trwa przez pięć dni i długich nocy. Choć roztańczone są ulice i place w wielu dzielnicach miasta, najsłynniejszym wydarzeniem jest Parada Samby na Sambodromo, podczas której szkoły samby z Rio de Janeiro rywalizują ze sobą o miano tej najlepszej.  (W niedzielę i poniedziałek odbywa się konkurs główny z 12 czołowymi grupami. W piątek i sobotę o wejście do przyszłorocznej dwunastki rywalizuje ze sobą dwanaście kolejnych w rankingu szkół). Słynna platforma Sambodromo według projektu Oscara Niemeyera powstała w 1984 roku, ma miejsce dla 60 tysięcy widzów (w tym Tresvodki 🙂 ) i 700 metrów długości. To właśnie tam każda grupa ma godzinę na swój taneczny show, a wszystko transmitowane jest w kilkunastu krajach świata.

Pióra, święcące materiały, tiule, jedwabie, błyszczące kamienie, mocne makijaże – im więcej, tym lepiej! Co roku każda szkoła samby wybiera swój motyw przewodni parady. Może być związany z florą i fauną Brazylii, żywiołem bądź konkretnym okresem historii kraju. Grunt by było kolorowo i pomysłowo. Karnawał to w końcu pożegnania uciech cielesnych na czas nadchodzącego postu postu, może być więc również dosyś nago 🙂 I jest! 

Zobaczcie nasze zdjęcia z Sambodromu w dniu otwarcia, kiedy Tłusty Król (King Momo), otrzymuje od burmistrza miasta złote klucze i Rio ogarnia sambowe szaleństwo. Z trudem wybraliśmy 40 z 600 fot. 

Karnawał - Informacje praktyczne
Monika Trętowska

Author Monika Trętowska

More posts by Monika Trętowska

Join the discussion 19 komentarzy

Dodaj komentarz