Chile - CiekawostkiCiekawostki z Ameryki Łacińskiej

Okno na wszechświat w Twojej komórce

Niebo na północy Chile to raj dla astronomów. 340 pogodnych nocy w roku, najczystsze niebo na planecie,  wysokość terenu i ogromna odległość od miejskich aglomeracji stwarzają niepowtarzalne warunki do obserwacji gwiazd i planet. Jedne z najlepszych na świecie, a według wielu najlepsze. To właśnie w tej części świata usytuowane są najważniejsze obserwatoria astronomiczne świata (nawet Uniwersytet Warszawski ma tu swój teleskop).

Wiecie, że niebo Atacamy możecie sobie oglądać w waszych komórkach?

Chile Mobile Observatory (CMO) udostępnia specjalną aplikację ze zdjęciami pochodzącymi z potężnych teleskopów zainstalowanych w Chile, m.in ze słynnego obserwatorium ALMA.

Okno na wszechświat można sobie ściągnąć przez google play albo tu:
www.chilemobileobservatory.com

Imagen 3

Monika Trętowska

Author Monika Trętowska

More posts by Monika Trętowska

Join the discussion One Comment

  • […] Niebo na północy Chile to raj dla astronomów. 340 pogodnych nocy w roku, brak deszczu, wysokość terenu i ogromna odległość od miejskich aglomeracji stwarzają niepowtarzalne warunki do obserwacji gwiazd i planet. To właśnie w tej części świata usytuowane są najważniejsze obserwatoria astronomiczne świata (nawet Uniwersytet Warszawski ma tu swój teleskop) i największe, najpotężniejsze teleskopy. Niedawno pisałam o specjalnej, darmowej aplikacji na komórkę, dzięki której możecie oglądać zdjęcia nieba nad Atakamą: http://tresvodka.com/2013/12/03/okno-na-wszechswiat/ […]

Dodaj komentarz