Chile & Wyspa Wielkanocna

Miejsca. Ludzie. Kultura.

 

Inne kraje Ameryki Łacińskiej

Moje podróże po kontynencie

 

Szukasz przewodnika?

Współpracuję z biurami podróży i indywidualnie

 

O czym dobrze wiedzieć?

Praktyczne informacje i rady

1
1
Dziennikarz w Chile - Blog o Chile

Hola! Nazywam się Monika.

Jestem dziennikarzem, miłośnikiem podroży, radia, muzyki, smaków i oceanu.
Od 2010 r. mieszkam w Santiago de Chile, pracuję jako korespondent dla Polskiego Radia i przewodnik, podróżując po latynoskim kontynencie.

[button color=”accent-color” hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://tresvodka.com/o-mnie-tresvodka/” text=”Dlaczego Tresvodka?” color_override=”” image=”linecon-icon-paperplane”]

Santiago (i Chile) – aktualne obostrzenia, przepisy wjazdowe i przydatne linki

Dziś przygotowałam dla was aktualizację obostrzeń i przepisów wjazdowych do Chile. Zmieniły się w miniony weekend i zmienią ponownie niebawem, 31 marca, i to na dużo ostrzejsze. Wiadomo, że sytuacja jest dynamiczna i trzeba ją śledzić na bieżąco. Dlatego też na co dzień zapraszam na mojego FB, Instagrama i Twittera, gdzie publikuję najnowsze ogłoszenia. W poniższym poście podam jednak kilka linków, które pomogą wam się odnaleźć w przepisach nie tylko dziś, ale w jakiejkolwiek fazie pandemii.

Aktualne obostrzenia

 • Od zeszłej soboty, 27 marca, cały region stołeczny Region Metropolitana jest w pełnej kwarantannie. Oznacza to, że nie możemy wychodzić z domu ani w tygodniu ani w weekend, chyba że należymy to tzw. „pracowników podstawowych” i mamy specjalne pozwolenie na dojazdy i wykonywanie pracy.
 • Możemy wyjść z domu tylko ze specjalnymi przepustkami: na zakupy (3 godziny) albo w celach medycznych, również w związku ze śmiercią czy pogrzebem bliskiej osoby.
 • Dozwolone są dwie przepustki tygodniowo na osobę. Uzyskuje się je w tzw. „wirtualnym komisariacie”, tutaj: https://comisariavirtual.cl/permisos_individuales.html
 • Aktywność fizyczną na świeżym potwietrzu możemy uprawiać tylko rano i w konkretnych „okienkach”. Mianowicie:- od poniedziałku do piątku: od 7:00 do 8:30 rano- w soboty, niedzielę i święta: od 6:00 do 9:00 rano.Nie potrzeba na to specjalnej przepustki (ufff).
 • Co można, a czego nie można robić podczas kwarantanny (i innych faz obostrzeń) szczegółowo opisane jest na tej stronie rządu: https://www.gob.cl/pasoapaso/

Całe Chile

W jakiej „fazie” obostrzeń jest Twoja dzielnica i Twój region w kraju można sprawdzać tu: https://www.gob.cl/coronavirus/pasoapaso#situacioncomużnal

Aktualne przepisy wjazdowe

 • Wszyscy, którzy wjeżdżają do Chile – zarówno obywatele, rezydenci, jak i obcokrajowcy – przed wejściem na pokład samolotu muszą okazać się negatywnym wynikiem testuPCR zrobionym na 72 godziny przed przylotem. Tutaj praktyczna uwaga w przypadku lotów z przesiadką – chodzi o wejście na pokład samolotu do Santiago, a nie pierwszego połączenia.
 • Po przylocie trzeba odbyć dziesięciodniową kwarantannę, w tym czasie codziennie (dłużej, bo przez 14 dni) dostaje się na maila formularz do wypełnienia, pewien rodzaj raportu: gdzie jesteśmy, czy opuszczaliśmy miejsce kwarantanny i czy mamy jakieś symptomy.
 • Dodatkowo, wszyscy podróżni, którzy uzyskają wynik pozytywny w ciągu pierwszych dwóch tygodni od wjazdu do kraju, muszą przeprowadzić jedenastodniową izolację w tak zwanych Rezydencjach Sanitarnych.
 • Wszyscy wjeżdżający, którzy wykażą choć jeden lub dwa objawy związane z chorobą, zostaną skierowani do Rezydencji Sanitarnej do czasu jej wykluczenia.
 • Wprowadzono też dodatkowe zasady dla osób przybywających z Brazylii i tych, które były w tym kraju w ciągu ostatnich 14 dni. Muszą zostać przeniesieni do hotelu tranzytowego i pozostać tam przez co najmniej 72 godziny, niezależnie od negatywnego wyniku PCR. Wszystko to jest próbą ochrony przed nowymi wariantami wirusa.

Zapowiedziane zmiany od 31 marca, od 5:00 rano

 • Po przylocie trzeba odbyć dziesięciodniową kwarantannę.
 • Pierwszych pięć dni kwarantanny należy spędzić w hotelu tranzytowym i przeprowadzić tam test PCR.

Uwaga:

 • Ci, którzy rozpoczęli swoją zagraniczną podróż z Chile (i teraz tu wracają) przed 27 marca nie ponoszą kosztów hotelu.
 • Ci, którzy rozpoczęli swoją zagraniczną podróż z Chile (i teraz tu wracają) po 27 marca, ponoszą koszta pięciodniowego pobytu w hotelu.

Inne linki

Dobrym i szybkim źródłem najnowszych ogłoszeń i zmian jest m.in. Twitter chilijskiego Ministerstwa Zdrowia:

https://twitter.com/ministeriosalud

Plus oczywiście ich strona internetowa:

https://www.minsal.cl

Dbajcie o siebie i trzymajcie się zdrowo!

Chilijski protest song Las Tesis – „Gwałciciel na twojej drodze” [VIDEO]

Wczoraj, jak co roku w Dzień Kobiet, chilijskie kobiety wyszły na ulicę w formie gestu solidarności, a zarazem sprzeciwu wobec przemocy wobec kobiet, w tym również tej systemowej, i systemu patriarchalnego. W Santiago nie tylko na Plaza Dignidad, Plac Godności (wcześniej Plaza Italia), ale w różnych częściach miastach. Ja byłam wczoraj w dzielnicy Vitacura, gdzie dziewczyny zaprezentowały słynny uliczny manifest polityczny „Un Violador en Tu Camino”, Gwałciciel na twojej drodze, stworzony przez grupę chilijskich feministek Las Tesis w 2019 w proteście przeciwko przemocy wobec kobiet. Poniżej znajdziecie video.


O protest songu zrobiło się głośno, kiedy w zeszłym roku, podczas podczas „estallido social”, wybuchu społecznym, fali chilijskich protestów, ponad dziesięć tysięcy chilijskich kobiet powtórzyło go w kilku punktach Santiago, dokładnie w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Kobiety w różnym wieku, z czarnymi opaskami na oczach, zebrały się między innymi przed Trybunałem Sprawiedliwości i Pałacem Prezydenckim w stolicy, a przy słowach „gwałcicielem jesteś ty”, pokazywały palcem te budynki i wyśpiewywały kolejno nazwy instytucji podtrzymujących patriarchat: policji, państwa, sędziów i urzędu prezydenta w proteście przeciw kulturze gwałtu i przerzucania winy z oprawców na ofiary. Pieśń szybko rozprzestrzeniła się na inne chilijskie miasta, a potem przekroczyła granice, stając się potężnym hymnem feministek na całym świecie i międzynarodowym fenomenem. Odśpiewano go również w Polsce.Wszędzie jednak tekst opierał się na tej samej zasadzie – był formą protestu przeciw przemocy wobec kobiet wpisanej w struktury władzy.

Wczoraj odśpiewano go w bogatej dzielnicy Santiago, Vitacura, co tylko potwierdza, że system patriarchalny dotyka kobiety niezależnie od klasy społecznej i zasobów portfela. Poniżej moje video:

TEKST:


El patriarcado es un juez / Patriarchat jest jak sąd

Que nos juzga por nacer / Który skazuje nas już od urodzenia

Y nuestro castigo es la violencia / A naszą karą jest przemoc

Que no ves / Której nie widzisz.

Es femicidio / Są nią zabójstwa kobiet

Impunidad para el asesino / Bezkarność zabójców

Es la desaparición / Są nią zaginięcia

Es la violación / Jest nią gwałt.


Y la culpa no era mía / To nie była moja wina

Ni dónde estaba / Ani tego gdzie byłam

Ni cómo vestía / Ani tego, co na sobie miałam.

El violador eras tú / Gwałcicielem byłeś ty

El violador eres tú / Gwałcicielem jesteś ty

Son los pacos / To policjanci

Los jueces / Sędziowie

El estado / Państwo

El presidente / Prezydent

El estado opresor / Państwo oprawca

Es un macho violador / Jest gwałcącym macho.

El violador eras tú / Gwałcicielem byłeś ty

El violador eres tú / Gwałcicielem jesteś ty

Duerme tranquila / Śpij spokojnie

Niña inocente / Niewinna dziewczynko

Sin preocuparte del bandolero / Nie bój się bandytów

Que por tus sueños dulce y sonriente / Nad Twoim słodkim i radosnym snem

Vela tu amante carabinero. / Czuwa twój kochanek policjant.

Źródłem inspiracji dla autorek stała się twórczość Rity Segato, argentyńsko-brazylijskiej antropolożki, jednej z najbardziej znanych feministek Ameryki Łacińskiej. Segato podkreślała bowiem, że przemoc seksualna to nie tylko problem moralny związany z patriarchalną dominacją, ale i polityczny, gdyż na każdym szczeblu władzy istnieją mechanizmy, które ją wspierają lub umożliwiają jej bagatelizowanie.

SYMBOLE

Tytuł, słowa, choreografia i opaski na oczach to symbole – w manifeście czterech Chilijek nic nie było przypadkowe.

Tytuł „Gwałciciel na twojej drodze” to ironiczne odniesienie do hasła „Un amigo en tu camino”, „Przyjaciel na twojej drodze”, pochodzącego z kampanii za lat dziewięćdziesiątych chilijskich Carabineros (policji wojskowej) , promującej tę jednostkę jako pomocną i przyjazną obywatelom. Ostatnia zwrotka tekstu zaś zaczynająca się od słów: „Śpij spokojnie, niewinna dziewczynko”, nawiązuje do fragmentu skomponowanego w 1928 roku hymnu Carabineros pod tytułem „Orden y patria”, „Porządek i ojczyzna”. Hymn w wersji Las Tesis zyskał jednak odwrotną wymowę: kiedy policja ich nie chroni, a sędziowie nie wymierzają oprawcom kar, kobiety nie mogą spać spokojnie. Według danych Chilijskiej Sieci przeciw Przemocy wobec Kobiet (Red Chilena contra la Violencia hacia las Mujeres) codziennie zgłaszane są czterdzieści dwa przypadki wykorzystywania seksualnego, prawie dwa co godzinę. W 2018 roku tylko jedna czwarta z nich w ogóle doczekała się wyroku sądowego i zaledwie osiem procent napastników zostało skazanych.

Ważna jest też choreografia. Zwłaszcza charakterystyczny przysiad kobiet z rękami za głową, kiedy śpiewają wersy wymieniające przejawy przemocy wobec kobiet: kobietobójstwo, bezkarność dla zabójców, zaginięcia i gwałt. Naśladuje on pozycję, do jakiej przyjęcia zmuszane są podczas policyjnych aresztowań, kiedy rozebrane do naga zostają poddane rewizji części intymnych. To jedno ze stosowanych przez Carabineros fizycznych nadużyć wobec zatrzymanych kobiet, o których wiele mówiło się podczas estallido social. Według raportu Human Rights Watch podczas pierwszych trzydziestu dni protestów z czterystu dwudziestu dwóch skarg złożonych na działania policji siedemdziesiąt jeden dotyczyło wykorzystywania seksualnego. Chilijski Narodowy Instytut Praw Człowieka (Instituto Nacional de Derechos Humanos, INDH) po dwóch miesiącach podniósł tę liczbę do stu sześciu. Warto dodać, że do danych obejmujących „rozbieranie, dotykanie i gwałt” nie zalicza się przypadków, które nie zostały oficjalnie zgłoszone, więc można założyć, że było ich nawet więcej.

Symboliczna jest również czarna przepaska na oczach. Ta ma dwa znaczenia. Po pierwsze, symbolizuje zniewolenie kobiet w patriarchalnym społeczeństwie i bycie jego ofiarą. Po drugie, nawiązuje do słynnego ośrodka tortur z okresu dyktatury Pinocheta znanego pod nazwą „Venda Sexy” (w dosłownym tłumaczeniu „seksowny bandaż”), mieszczącego się w jednym z domów mieszkalnych w Santiago. Podczas brutalnych tortur o charakterze seksualnym zasłaniano tam kobietom oczy, by nie mogły rozpoznać swoich oprawców. Czternastego grudnia 2019 roku dziesiątki kobiet zaśpiewały hymn „Gwałciciel na twojej drodze” właśnie pod tym domem tortur, w proteście przeciw polityczno-seksualnej przemocy wobec kobiet, która w Chile ma długą historię. W rękach miały transparenty z napisem: „No nos cuidan, nos violan”, „Nie opiekują się nami, gwałcą nas”.

Grupa Las Tesis wraz ze swoim protest songiem znalazły się wśród nominowanych do listy stu najbardziej wpływowych osób roku 2020 amerykańskiego magazynu „Time”. „Występ chilijskiej grupy feministycznej pokazuje dziś, jak sztuka popularna może nie tyle bawić, co zmienić świat”, napisano w uzasadnieniu.

Graffiti na jednym murów przy Plaza Dignidad, Placu Godności

Lot do Chile – COVID 19, przepisy wjazdowe i obostrzenia w Santiago

Od zeszłego czwartku, od 5:00 rano 7 stycznia 2021 roku, w związku z sytuacją epidemiologiczną i nową wariacją wirusa Covid 19 Chile zaostrzyło przepisy wjazdowe. Wszyscy, którzy wjeżdżają do Chile, zarówno obywatele, rezydenci, jak i obcokrajowcy, przed wejściem na pokład samolotu muszą okazać się negatywnym wynikiem testu PCR. To nie koniec zmian: wszyscy zobowiązani są do odbycia dziesięciodniowej kwarantanny. W siódmym dniu kwarantanny istnieje możliwość wykonania testu PCR i, w przypadku otrzymania negatywnego wyniku, skrócenia izolacji. Jedynym granicznym punktem kontroli, przez który możliwy jest wjazd jest Międzynarodowy Port Lotniczy Comodoro Arturo Meríno Benitez w Santiago de Chile. Tak się składa, że my lecieliśmy do Chile dokładnie tej nocy, z 7 a 8 stycznia, więc objęły nas już nowe przepisy wjazdowe i mam do nich nieco komentarzy i garść linków.

Zacznę do tego, że owa zmiana tuż przed naszym lotem przysporzyła nam nieco stresu, wszak do tej pory obywatele i rezydenci mogli wjeżdżać bez testu PCR, ale musieli odbyć dwutygodniową kwarantannę. Po zrobieniu testu już w Chile i przy negatywnym wyniku można było ją skrócić i tak też planowaliśmy zrobić. Mieliśmy już nawet zabukowany test w dzień przylotu do Santiago (tutaj: Integramédica Chile COVID). Po tym jak w poniedziałek 4 stycznia chilijskie władze ogłosiły nowe przepisy (dowiedzieliśmy się o nich popołudniu), na gwałt szukaliśmy laboratorium, który wykona nam test do końca dnia i będzie miało wyniki w przeciągu maksymalnie 48 godzin. Udało się, choć dwa testy kosztowały nas ponad 450 dolarów kanadyjskich (lecieliśmy z Toronto), czyli ok. 1300 zł. Latanie w „kowidowych czasach” jest więc nie tylko pełne papierologii i stresu, ale również ciągłych zwrotów akcji i dodatkowych kosztów. My, gdybyśmy nie musieli lecieć, zostalibyśmy w Toronto, choć przyznam, że ta podróż przypomniała mi jak bardzo za podróżami tęsknię. Dodam jeszcze, że na lotnisku i tak mieliśmy przejścia z naszym PCR oraz sprzeczne informacje, dlatego w tym poście oficjalne przepisy uzupełnię doświadczeniami z podróży.

Lotnisko w Panamie, stoisko testów PCR

Obecne przepisy wjazdowe do Chile

Poniżej znajdziecie bardziej szczegółową listę najnowszych przepisów wjazdowych. Posiłkowałam się informacją ze strony Ambasady RP w Chile,  dodając od razu linki do odpowiednich formularzy online. My dopiero co je wszystkie wypełnialiśmy, więc mam je pod ręką. 

Obcokrajowcy nierezydenci, przy wjeździe do Chile powinni:

 • spełnić wszystkie wymogi władz migracyjnych i być w posiadaniu odpowiedniej wizy turystycznej lub pobytowej
 • pokazać negatywne wyniki testu PCR wykonanego do 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu (zobaczcie mój komentarz niżej)
 • przy wjeździe wypełnić paszport sanitarny i formularz kontrolny na okres 14 dni (komentarz: paszport sanitarny należy wypełnić na 48 godzin przed wjazdem do Chile, formularz robi się już na lotnisku przy wjeździe).
 • okazać ubezpieczenie zdrowotne, które pokrywa koszty leczenia związane z Covid-19 na okres pobytu 
 • zapoznać się i szanować instrukcje sanitarne w Chile, takie jak noszenie maseczek itp.
 • zobowiązani są do odbycia 10 dniowej kwarantanny, z możliwością wykonania testu PCR w 7 dniu i, w przypadku negatywnego wyniku jej skrócenia.

Obcokrajowcy rezydenci, którzy wracają do Chile powinni:

 • pokazać negatywne wyniki testu PCR wykonanego do 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu (zobaczcie mój komentarz niżej)
 • odbyć 10 dniową kwarantannę z możliwością wykonania testu PCR w 7 dniu i, w przypadku negatywnego wyniku mają możliwość jej skrócenia.
 • wypełnić przy wjeździe paszport sanitarny oraz formularz kontrolny na okres 14 dni. (komentarz: paszport sanitarny należy wypełnić na 48 godzin przed wjazdem do Chile, formularz robi się już na lotnisku przy wjeździe).

Obowiązujące przepisy wjazdowe do Chile możecie sprawdzać na stronie lotniska w Santiago:  Międzynarodowy Port Lotniczy Comodoro Arturo Meríno Benitez  (w języku hiszpańskim i angielskim)

Lotnisko w Panamie daje 30 minut darmowego internetu

Kilka uwag i rad po wylądowaniu w Santiago

 • ZAMIESZANIE Z TESTEM PCR: po wylądowaniu w Santiago Claudio (mojego męża Chilijczyka) z miejsca wzięto na nowy test PCR, jako obywatela Chile, a mnie – jako rezydenta – przepuszczono dalej. W tym momencie nie sprawdzano nam w ogóle czy nasze testy są ważne czy nie. Zostaliśmy więc rozdzieleni, a potem w okienku kontroli policyjnej powiedziano mi, że wszyscy obywatele brani są na testy PCR i że to jakaś prewencja w ramach „badania pięciodniowego” (cokolwiek to znaczy), obejmującego wjeżdżających do kraju Chilijczyków. Claudio powiedział mi potem, że w sali testów widział również cudzoziemców, więc mamy tu sprzeczne informacje. Nie wiem też, czy nadal obywatele są z miejsca brani na test czy to rzeczywiście tylko „pięciodniowa” akcja.

Uwaga: Po pierwsze – test Claudia na lotnisku nie zwalniał go z konieczności posiadania negatywnego PCR podczas wsiadania do samolotu. Po drugie – test na lotnisku, nawet negatywny, nie zwalnia go z dziesięciodniowej kwarantanny.

 • ZAMIESZANIE Z GODZINAMI WAŻNOŚCI TESTU PCR: jak pisałam, test zrobiliśmy przed wylotem z Toronto, licząc 72 godziny do czasu wejścia na pokład samolotu, tak jak mówią ogłoszone przepisy. Początkowo naszym punktem odniesienie była godzina startu pierwszego samolotu, do Panamy (tam mieliśmy przesiadkę), a nie drugiego, już do Santiago, bo tak liczono to w laboratorium w Toronto. Niemniej jednak nasz test był zrobiony o takiej porze, że nie przekraczał jednocześnie 72 godzin przed wejściem do samolotu do Chile. Lecieliśmy więc spokojni. Na lotnisku w Santiago nasze testy uznano jednak za przedawnione. Przynajmniej początkowo.
 • Jako że Claudiu i tak robiono nowy test PCR na lotnisku, on nie rozwijał już tematu, ja natomiast wdałam się w dyskusję z funkcjonariuszką podczas kontroli granicznej (na spokojnie, bez kłótni), mówiąc, że nie minęły jeszcze przecież 72 godziny od wejścia do samolotu, zarówno tego do Panamy jak i do Chile. I tu nastąpiło spore zamieszanie, bo funkcjonariuszka początkowo spojrzała po prostu na daty (test 4.01 wieczorem, wyniki 5.01, wjazd do Chile 8.01 nad ranem), więc od razu odrzuciła mój test. Potem, kiedy poprosiłam, żeby policzyła nie dni a godziny, skonsultowała się z szefową i ponownie odrzuciła mój test. Poprosiłam więc grzecznie po raz trzeci, żeby policzyła jeszcze raz, bo wydaje mi się, że chodzi o godzinę startu samolotu do Chile (7.01 wieczorem), a nie godzinę wjazdu do Chile (tak, bywam uparta, jak wiem, że mam rację 🙂 Ona skonsultowała to ponownie z szefową i w końcu przyznała mi rację, uznając mój torontoński PCR za ważny. Słowem: nie minęły 72 godziny od wykonania testu do wejścia na pokład samolotu do Chile (odniesieniem nie jest więc ani godzina pierwszego lotu, ani godzina wjazdu do Chile) Nie musiałam więc robić ponownie testu, choć gdyby ostatecznie trzeba było, to bym oczywiście go zrobiła, wszak kłócenie się ze strażą graniczną to nie jest dobry pomysł. 

Rada: Bogatsza w doświadczenia zrobiłabym test dzień później, na 48 godzin, a nie 72. Niemniej jednak wiązałoby sie to dla nas z pewnym ryzykiem: laboratorium w Toronto powiedziało nam, że wyniki dostarczają do 48 godzin i nie mogą zagwarantować, że wcześniej, więc była szansa, że robiąc test dopiero 5.01 nie zdążylibyśmy ich odebrać (lecieliśmy 7.01 o świcie). Jeśli jesteście pewni, że dostaniecie wyniki jeszcze przed lotem, radzę liczyć 48 godzin i nie mieć tak na styk jak my 🙂 

 • PRZEDAWNIONY PASZPORT SANITARNY (DECLARACIÓN JURADA): po tym jak uznano mi test PCR z Toronto, okazało się, że mój formularz paszportu sanitarnego, jaki podobno należy zrobić 48 godzin przed wylotem, jest przedawniony… 🙂 Ponownie chodziło o zamieszanie z godziną wylotów i przylotów. Tym razem to ja się pospieszyłam, bo liczyłam czas do wylotu do Panamy. Z tym przedawnieniem na granicy nie było jednak problemu. Wystawiono mi po prostu nowy paszport.

Rada: Najlepiej zrobić to tuż przed podróżą: to po prostu wypełnienie formularza online, bujnie nazywanego paszportem 🙂 i nie zajmuje dużo czasu.

 • FORMULARZ KONTROLNY: Przy wjeździe do Chile i po okazaniu aktualnego paszportu sanitarnego dostaje się maila z formularzem kontrolnym, który będzie do nasz przychodził przez kolejnych 14 dni. Codzi o codzienny mail z krótką ankietą, sprawdzającą jak przebiega wasza kwarantanna: czy nie ruszacie się z domu, czy nie macie objawów i czy nie robiliście ponownie PCR. 

Rada: na lotnisku w Santiago jest darmowe wifi, radzę się podłączyć, żeby móc odebrać formularz online i niniejszym zakończyć wszelkie rejestracje.

Lotnisko w Santiago nad ranem

Obowiązujące obostrzenia w Santiago de Chile:

Obowiązujące obostrzenia polecam sprawdzać na oficjalnej stronie rządu chilijskiego, w dziale Paso a Paso, czyli Krok Po Kroku. W skrócie: w Chile obowiązuje „5 kroków”, jeśli chodzi o zarządzanie pandemią i obostrzenia różnego szczebla:

Paso 1: Cuarentena – kwarantanna

Paso 2: Transición – faza przejściowa

Paso 3: Preparación – przygotowanie (do otwarcia)

Paso 4: Apertura Inicial – otwarcie wstępne

Paso 5: Apertura Avanzada – otwarcie zaawansowane

Obecnie (stan na 11 stycznia 2021) generalnie obowiązuje faza 2: przejściowa. Generalnie, bo niektóre dzielnice są w fazie 3. Słyszałam też, że w niektórych zakaz poruszania się obowiązuje już od piątku. Warto więc sprawdzić przepisy konkretnej, interesującej was dzielnicy.

 

Najważniejsze obostrzenia Fazy 2:

 • W weekendy obowiązuje całkowity zakaz przemieszczania się. Można wyjść tylko z przepustką (salvoconducto) i tylko w konkretnych sprawach jak niezbędne zakupy czy sprawy urzędowo-medyczne. Przepustki uzyskuje się na stronie policji Comisaria Virtual. Dozwolona jest jedna przepustka na tydzień.
 • W tygodniu, od poniedziałku do piątku, dozwolone jest przemieszczanie się, ale od 22:00 do 5.00 rano obowiązuje godzina policyjna. Wtedy można wyjść tylko ze specjalną przepustką związaną ze zdrowiem (emergencia médica) czy śmiercią członka rodziny. Jeśli dolatujecie do Chile w nocy, jak my, i musicie przemieścić się z lotniska do miejsca noclegi i kwarantanny to waszą przepustką na ten odcinek jest boarding pass.
 • dozwolone są spotkania liczące maksymalnie 20 osób w przestrzeni otwartej, i do 10 w przestrzeni zamkniętej – tylko od poniedziałku do piątku 
 • dozwolone jest uprawianie sportów, ale tylko w przestrzeni publicznej (czy prywatnej), ale na świeżym powietrzu (jak parki). Sporty grupowe tylko do 10 osób
 • obowiązkowe jest używanie maseczek, zachowanie odpowiedniego odstępu (distanciamiento social) i mycie rąk. 
 • restauracje i knajpy mogą mieć otwarte ogródki i  prowadzić sprzedaż z dostawą. Nie można jeść w środku.
 • supermarkety i inne sklepy z pożywieniem są otwarte (mają też dobrze działające dostawy), ale w weekend potrzebna jest przepustka na zakupy 
 • otwarte są apteki, centra medyczne i inne placówki użyteczności publicznej

Uwaga: Na 14 stycznia Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zaostrzenia niektórych przepisów Fazy 2, m.in.:

 • zgromadzenia tylko do maksymalnie 5 osób i tylko od poniedziałku do piątku
 • ujednolicenie przepustek: będą przyznawane jedynie na 2 godziny (a nie 3) na osobę, ale za to bez określenia celu wychodzenia z domu
 • za to w weekend będzie można uprawiać sport (tylko indywidualnie), ale jedynie od 7:00 do 8:30 rano na otwartej przestrzeni

Więcej tu: Tele 13

LINKI DLA PODRÓŻUJĄCYCH:

Oficjalna strona rządu chilijskiego z aktualnymi obostrzeniami: 
Strona policji chilijskiej, gdzie uzyskuje się „salvoconducto”, czyli przepustki na wyjście w konkretnym celu:
Declaración Jurada, paszport sanitarny:
Ambasada RP w Chile – akualizacja przepisów wjazdowych po polsku:

Bezpiecznych podróży!

[button color=”accent-color” hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”http://tresvodka.com/blog/” text=”Zobacz wszystkie wpisy” color_override=”” image=”linecon-icon-paperplane”]

Join the discussion One Comment

 • lilamirek pisze:

  Witaj Moniko! Chcielibysmy serdeczenie podziekowac za udane wycieczki po Chile. Jestesmy oczarowni tym krajem i pod wrazeniem naszej „Pilotki”, ktora w tak krotkim czasie nie dosc, ze nam zorganizowala te wycieczki, to jeszcze duzo opawiadala z tak nieslychana pasja o tym kraju!! Dziekujemy jeszcze raz i .. do uslyszenia i zobaczenia:-))!!!