Skip to main content

Film „Chico&Rita” to perełka dla miłośników Kuby i latin jazzu. Reżyserami tej animacji z 2010 roku są Fernando Trueba i Javier Mariscal. Autorem muzyki jest zmarły dwa lata temu, wspaniały kubański pianista Bebo Valdés, a autorem historii  jest… życie. Film oparty jest na faktach.

To historia miłości między młodym jazzowym pianista Chico i piękną, utalentowaną śpiewaczką Ritą, która marzy o wielkiej scenicznej karierze. Jak na wielką, namiętną miłość przystało, los łączy i dzieli tych dwoje, dając znakomitą inspirację do muzyki, odzwierciedlającej filmową historię. W jej tle jest Hawana lat 50-tych, zawirowania kubańskiej rewolucji, blaski i cienie Hollywood, ulice Nowego Jorku, Paryża… Sami zobaczcie gdzie los rzucił tych dwoje.

Wizualnie hipnotyzujący, muzycznie elektryzujący” – napisała jedna z amerykańskich gazet. Posłuchajcie jak pięknie brzmi ich historia, bo „miłość to piosenka, której nigdy nie zapomnisz”.  Poniżej znajdziecie linki do filmu w całości, z angielskimi napisami i z polskim lektorem, a także kilka moich ulubionych utworów z filmu.

Cieszę się, że Bebo Valdés zdążył zostawić po sobie ten czarujący ślad. O pianiście pisałam na blogu tuż po smutnej wiadomości o jego śmierci. Bebo Valdés – Miłość jest piosenką, której nigdy nie zapomnisz.

TRAILER:

 

CAŁY FILM Z POLSKIM LEKTOREM:

CAŁY FILM Z ANGIELSKIMI NAPISAMI:

MUZYKA NA SKRÓTY:

Śpiewa Estrella Morente:

La bella cubana:

Rumba:

O innych latynoamerykańskich filmach i dokumentach pisałam na blogu tutaj – Kino Latynoamerykańskie.
Monika Trętowska

Author Monika Trętowska

More posts by Monika Trętowska

Join the discussion 12 komentarzy

Leave a Reply

Close Menu