Skip to main content

Z ogromną radością przekazuję w Wasze ręce moją debiutancką książkę: „Chile. Dalej być nie może”, reportaż o chilijskim społeczeństwie wydany przez Wydawnictwo MUZA SA. Właśnie ruszyła jego przedsprzedaż w Empiku.

Myślą przewodnią książki, spinającą poszczególne jej części jest to, jak silnie niezwykłe położenie geograficzne kraju wpływa na jego mieszkańców w każdym właściwie aspekcie ich życia – jest dla nich zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Piszę o mentalności Chilijczyków i z czego ona wynika, o skomplikowanej historii, sprawach polityczno-społecznych, dyktaturze i braku pojednania oraz bolesnej przeszłości i teraźniejszości stosunków z rdzennymi ludami. Nie zabrakło też rozdziałów o „kulturze terremoto”, czyli trzęsień ziemi, o winie, zwyczajach, życiu codziennych i niebywałych kontrastach tutejszej fenomenalnej przyrody. Myślę, że to dość przekrojowa podróż po chilijskim społeczeństwie, napisana z miłością do tego kraju, choć wcale nie pocztówkowa.

Mam wrażenie, że ta książka pisała się we mnie przez dziesięć moich chilijskich lat, ale to w ciągu ostatnich dwóch przelała się na papier, nabrała formy i zamknęła w kilkuset stronach. Moje „pandemiczne dziecko”, dokładnie 1 czerwca 2021 – w Dzień Dziecka, poszło w świat. Tym samym spełnia się moje wielkie, dziennikarskie marzenie. Jedno z tych życiowych.

Książka jest jednocześnie moim zaproszeniem dla was. Do Chile – mojego miejsca na ziemi i mojego domu. Mam nadzieję, że podczas lektury poczujecie się przeze mnie ugoszczeni.

Tytuł: Chile. Dalej być nie może.

Autor: Monika Trętowska

Wydawnictwo: Muza S.A.

Liczba stron: 512

Premiera: 23 czerwca 2021

Książkę można już zamawiać w przedsprzedaży: bit.ly/ChileDalejByćNieMoże Ukaże się też jako e-book.

Monika Trętowska

Author Monika Trętowska

More posts by Monika Trętowska

Join the discussion 11 komentarzy

Leave a Reply

Close Menu