Skip to main content

A może ten chilijski, który był w HBO?- powiedział Claudio, kiedy szukaliśmy wczoraj nowego serialu na zimowe wieczory. Słyszałem, że jest niezły, dodał. Po tym jak dłuższą chwilę nie mogliśmy się zdecydować co obejrzeć, chilijski serial w HBO zabrzmiał dość intrygująco, odpaliliśmy go bez oglądania trailera. Dziś jesteśmy już w połowie sezonu i wygląda na to, że obejrzymy też kolejny.

Profugos-Serie-1

Profugos (reż. Pabli Larraín) to coś dla miłośników seriali kryminalnych z serii: przemyt narkotyków w Ameryce Łacińskiej. Bohaterami pierwszej serii jest czwórka mężczyzn, którzy za 'strasznie dużo pieniędzy’ mają przewieźć 2 tony kokainy z Boliwii na północ Chile, skąd ma być przetransportowana za granicę. Ma być szybko, sprawnie i bezboleśnie. No i oczywiście nie jest. Akcja, która miała trwać jeden dzień zmienia się wielodniowy bieg z przeszkodami przez całą długość Chile, a serial w szybki film drogi. Choć czasem udaje mi się przewidzieć co się stanie,  a kilka razy decyzja któregoś bohatera może być niezrozumiała (np. pozostawienie kogoś, kto Cię namiętnie ściga, przy życiu) jest kilka naprawdę dobrych zwrotów akcji. Skoro w serialu jest mowa o narkotykach jest też i wszechobecna korupcja, zdrady i płynna granica między przyjacielem a wrogiem. Jest też śmietanka chilijskich zasłużonych aktorów, z moją ulubioną Claudią di Girolamo na czele (gra szefową kartelu).

Serial wyprodukowało i wyemitowało w 2011 r. HBO Latinoamerica. Twórcy zgrabnie wykorzystali ten fakt, by wypromować nieco chilijską przyrodę i kulturę. Jako że akcja rozciąga się od Boliwii i pustynnej północy Chile, przez Santiago, Valparaiso i małe miasteczka na południu, aż po dalekie południe i tereny Mapuche, było co pokazać i sfotografować, a potem zgrabnie wpleść w akcję. Choćby dla pięknych zdjęć zróżnicowanej chilijskiej przyrody warto odpalić kilka odcinków. Ciekawostką może być też fakt, że drugim reżyserem serialu jest Jonathan Jakubowicz, wenezuelski filmowiec o polskich korzeniach. 

Serial Profugos (Zbiegowie) nie jest arcydziełem, ale szybka, kręta akcja trzyma w napięciu na tyle, żeby natychmiast odpalać kolejny odcinek po napisach końcowych poprzedniego. Jeśli to wasze klimaty, podrzucam link do pierwszego odcinka. Na YouTubie zresztą znajdziecie wszystkie 14 pierwszego sezonu. Po sukcesie pierwszego HBO zdecydowało się na wyprodukowanie drugiej serii. Zapewne obejrzymy ją w kolejny weekend 🙂

TRAILER:

PIERWSZY ODCINEK

Monika Trętowska

Author Monika Trętowska

More posts by Monika Trętowska

Join the discussion 5 komentarzy

Leave a Reply

Close Menu