Going to Chile and not knowing where to start?

Do you need a local guide who has lived in Chile for years and who shows you the country’s landmarks and those hidden corners, too? Or are you perhaps looking for a person who will organize your trip to those unforgettable places? I design tailor-made trips, arrange individual and group programs and also work with selected travel agencies in various locations in South America. 

Do you have a special order? I work with film crews, also as a translator during meetings, interviews and events.

Write me: monika.tretowska@gmail.com

Santiago City Tour

Discover the chilean capital, historical centre and local places off the beaten track.

Valparaiso & Viña del Mar City Tour

Visit the graffiti world capital, colorful port city listed on UNESCO heritage important places.

Vineyards & degustations

Visit chilean vineyars and try delicious international acknowledged wine.

Atacama Desert

Feel like a grain of sand amidst the amazing desert coloured  by pastel-hued lagoons, colour shifting Moon-like rocks and gracious flamingos.

Patagonia

Forget about the world surrounded by the pure and breathtaking Patagonian nature: mountains, lakes, glaciers and the endless horizon inhabited by packed colonies of penguins.

Easter Island

Step on the mistic island and have a walk around majestic Moais.

Chile & Boliwia

Combine Chile with captivating landscapes of Bolivia. Experience the alluring Uyuni salt lake, a natural mirror. Once in a lifetime experience.

Chile & Peru

Combine a trip to Chile with the country of the fascinating Inca culture. Visit Machu Picchu, Cusco, Amazonas and more. Sky is the limit!

Tresvodka poleca

Wycieczka do Chile

Chile to świat w pigułce i gratka dla miłośników przyrody. Ogromna pustynia, wysokie Andy, wielki ocean, lodowce, fiordy, pingwiny, wulkany i archipelagi. Zobacz je ze mną i Goforwold w lutym 2019!

Join the discussion 10 Comments

 • Piotr says:

  Doskonałą współpraca!
  Pozdrawiam

 • Lila i Mirek says:

  Witaj Moniko! Chcielibysmy serdeczenie podziekowac za udane wycieczki po Chile. Jestesmy oczarowni tym krajem i pod wrazeniem naszej „Pilotki”, ktora w tak krotkim czasie nie dosc, ze nam zorganizowala te wycieczki, to jeszcze duzo opawiadala z tak nieslychana pasja o tym kraju!! Dziekujemy jeszcze raz i .. do uslyszenia i zobaczenia:-))!!!

 • Piotr says:

  Witam,
  W marcu 2016 spędziłem 5 dni w Santiago de Chile. Pobyt biznesowy, podczas którego towarzyszyła mi Monika, jako tłumacz i przewodnik. Jako tłumacz biznesowy Monika sprawdza się doskonale, tłumaczy w kontekście danego sektora czy branży, podczas spotkań z kontrahentami wykazała się dużym zaangażowaniem, wielokrotnie przewidując kolejne kwestie do przetłumaczenia. Na każdym kolejnym spotkaniu Monika poszerzała swoją wiedzę na temat poruszanych zagadnień, wzbogacając tym samym dyskusję.
  Znajomość specyfiki tego miasta i ich mieszkańców, otwartość na ludzi oraz odwaga sprawia że Monika jest nie tylko bardzo dobrym przewodnikiem ale również “opiekunem” z podejściem – “tak po ludzku…” co według mojej oceny jest cechą rzadko spotykaną u ludzi, pracujących w ten sposób. Współpracę z Moniką polecam wszystkim którzy podczas swojego pobytu w Chile chcą współpracować z profesjonalnym tłumaczem, zobaczyć ciekawe miejsca, dobrze i smacznie zjeść, nie dać się naciągnąć nieuczciwym sprzedawcom czy taksówkarzom, a przede wszystkim czuć się bezpiecznie…

  Pozdrawiam,
  Piotr

 • Lumi Susi says:

  Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Kiedy tylko Cię zobaczyliśmy, od razu wiedzieliśmy, że to jest to! A potem było jeszcze lepiej. Dziękujemy Ci za 4 wspaniałe dni, spędzone wspólnie w Chimbarongo, podczas Expomimbre 2018. Kiedy przed wyjazdem szukaliśmy tłumacza dla naszej delegacji, wiedzieliśmy, że oprócz perfekcyjnej znajomości hiszpańskiego w wydaniu chilijskim, potrzebujemy otwartej i serdecznej osoby, bowiem praca tłumacza, to nie tylko bierny przekład, ale co równie ważne – pozytywne emocje, które są nieodłącznym elementem budowania relacji. Decydując się na Ciebie trafiliśmy w dziesiątkę. Zadanie nie było łatwe – rozmowy z władzami miasta oraz z przedstawicielami niszowych zawodów – oficjalne i nieformalne, tłumaczone symultanicznie i naszpikowane fachowym słownictwem. Dziękujemy Ci za profesjonalną pracę, za materiał telewizyjny, który zorganizowałaś dla nas z własnej inicjatywy, za fascynujące opowieści i mnóstwo cennych wskazówek – tych przekazanych w rozmowach i tych znalezionych na blogu. Mam nadzieję, że zobaczymy się jeszcze nie raz. Tymczasem polecam Monikę Trętowską, jako tłumaczkę i przewodniczkę, niezależnie od tego, czy wyjeżdżacie turystycznie, czy służbowo.

  • Monika Trętowska says:

   Paulino, dziękuję za tak wspaniały feedback. Cieszę się, że wasza wizyta w Chile była tak owocna i że mogłam wam w tym nieco pomóc 🙂 Jesteście pasjonatami, a takich ludzi wyczuwam na kilometr. Mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz, i zawodowo i prywatnie 🙂 Pozdrowienia dla całej ekipy Światowego Festiwalu Wikliniarstwa i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu. Trzymam za was kciuki! Oby wasza współpraca polsko – chilijska układała się tak wspaniale jak podczas naszych dni w Chimbarongo.

 • Ania i Piotr says:

  Naszą podróż poślubną rozpoczęliśmy od Santiago, gdzie Monika wprowadziła nas w klimat Chile. Następnie zwiedziliśmy wspólnie Valparaiso i Vina del Mar. Dzięki jej znajomości tych miejsc, mieliśmy możliwość zwiedzić wiele ciekawych zaułków, nie tylko typowe “must-see” wymieniane w książkowych czy internetowych przewodnikach. Co więcej, mogliśmy wstępnie zapoznać się z obowiązującymi zwyczajami. Zdecydowanie pomogło nam to w późniejszej podróży po tym kraju.
  Chociaż Monika była naszym przewodnikiem tylko przez pierwsze dwa dni w Chile, pomagała nam w razie potrzeby przez cały nas czas pobytu w tym niezwykle ciekawym kraju. Będąc w miejscu tak bardzo odmiennym od rodzinnego kraju, dobrze mieć kogoś, do kogo można się zwrócić w razie pytań czy wątpliwości.
  Wszystkim niezdecydowanym polecamy współpracę z Moniką.
  Pozdrawiamy!
  Ania i Piotr

 • Doskonała wiedza i doświadczenie jeśli chodzi o Chile i Amerykę Południową.
  Zdecydowanie polecam zwiedzanie tej części świata z Moniką.
  Pozdrawiam,
  Dawid

 • Magda Giełda says:

  Monika, to nie dziewczyna ratownika. Monika, to dziewczyna pełna pasji, ambicji i WIEDZY o Ameryce Południowej.Zakochana w Chile i przystojnym , niebanalnym Chilijczyku 🙂 Jeśli podróż po Chile , to tylko z Moniką ! Pokaże, opowie, dobrze nakarmi. Gwarantuje niezapomniane przeżycia, wrażenia, wspomnienia……CHILE to CUD kraina gór , jezior i wina…..

Leave a Reply