Na jednym z chilijskich portali natknęłam się swego czasu na ciekawe zestawienie: mapę najlepszych filmów Ameryki Łacińskiej według rankingu IMDb. Znalazłam tam listę 16 krajów tego regionu z nazwą najwyżej notowanego tytułu każdego z nich. Niektóre na pewno znacie, jak brazylijskie „Miasto Boga”, meksykańskie „Amores Perros” czy argentyński „Sekret jej oczu”. Ciekawie jest za to zerknąć na produkcje takich krajów jak Paragwaj, Honduras czy Boliwia. Tu zapewne można odkryć sporo inspiracji. A może jest wśród was ktoś kto widział wszystkie filmy z listy?
Z podanej listy nie widziałam kilku pozycji i postanowiłam poprawić statystyki. Oglądam właśnie trailery i szukam linków do pełnych wersji filmów, pomyślałam więc, że warto podzielić się z wami znaleziskami i zaoszczędzić co niektórym pracy. Co prawda post leżał w moich draftach prawie 2 lata (ups!), więc obejmuje filmy powstałe do 2014 roku, ale dobre filmy mają to do siebie, że się nie starzeją, więc podrzucam tak czy siak.
Oto jak zagłosowały miliony użytkowników portalu IMDb. Pod mapką znajdziecie linki i opisy zwycięzkich filmów kraj po kraju.
CHILE
„Machuca”, 2014, reż. Andrés Wood
Opowieść o tym jak społeczno – polityczne różnice mogą zrujnować nawet dziecięce przyjaźnie, pokazana poprzez historię dwóch chłopców (i dziewczyny), pochodzących z różnych klas społecznych. Akcja filmu osadzona jest w gorącym okresie chilijskiej historii, u schyłków rządów Salvadora Allende.
„Machuca” to w Chile obraz kultowy, choć podobno z powodu małego budżetu kręcony był tylko w niedzielę.
TRAILER:
CAŁY FILM:
PERU
„Contracorriente” (Pod prąd), 2009, reż. Javier Fuentes – León
W małej, peruwiańskiej wiosce żyje sobie pewne młode małżeństwo, oczekujące pierwszego potomka. Sprawa jest jednak skomplikowana, bo on (Miguel) kocha innego (Santiago) i przyniesie mu to kilka trudnych życiowych wyborów.
W 2011 roku film był peruwiańskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.
TRAILER:
BOLIWIA
„El día que murió el silencio” (Dzień, w którym umarła cisza),
1998, reż. Paolo Agazzi
Tego filmu nie znałam, ale Filmweb podpowiada: „Akcja filmu rozgrywa się w Villaserenie, małym, zagubionym gdzieś w Boliwii miasteczku, do którego nie dotarła jeszcze elektryczność. (…) Do miasteczka przyjeżdża przystojny Abelardo, który uruchamia tu rozgłosnię radiową. Dzięki temu, za niewielką opłatą, ludzie mogą się wypowiedzieć, oskarżyć kogoś, zebrać się na to, czego się bali czy wstydzili… To powoduje niespodziewane wydarzenia.” Brzwmi ciekawie.
TRAILER:
CAŁY FILM (z angielskimi napisami)
EKWADOR
„Ratas, ratones, rateros”, 1999, reż. Sebastian Cordero
Film na 107 minut przenosi wgłąb świata przestępczego stolicy Ekwadoru. Akcja skupia się na życiu Salvadora, młodocianego złodzieja buszującego po Quito. Wizyta jego kuzyna Ángela wplata go w serię zdarzeń, które wszystkim wymkną się spod kontroli i zmienią jego życie w spiralę przemocy.
TRAILER:
CAŁY FILM:
KOLUMBIA
„María, llena eres de gracia” (Maria łaski pełna), 2004
reż. Joshua Marston
Kolumbijska produkcja pokazuje proces przemytu narkotyku z punktu widzenia kuriera, w tym wypadku siedemnastoletniej dziewczyny. María w poszukiwaniu szans na lepszą przyszłość niż taką, którą rysuje przed nią trudne do tej pory życie, decyduje się na współpracę z przemytnikami jako tzw. „tragón”, czyli „obżartuch”. Połyka kilkanaście kapsułek z heroiną, by przemycić je do USA we własnym żołądku.
Mocny, ważny film, o którym pisałam nieco więcej na blogu o tutaj – Maria łaski pełna.
TRAILER:
CAŁY FILM:
PARAGWAJ
„Siete cajas” (Siedem skrzynek), 2012,
reż. Juan Carlos Maneglia. Tana Schembori
Bohater filmu, Victor, marzy o zakupie telefonu z kamerą, umożliwiającą kręcenie filmów co skłania go do zaakceptowania enigmatycznej propozycji. Ma przenieść 7 skrzynek, z jednego końca rynku Mercado 4 w Asunción na drugi. Zadanie wydaje się łatwe, ale wraz z rozwojem akcji sprawy zaczną się komplikować. Co jest z skrzynkach?
Film nominowany był do Nagrody Goya w kategorii najlepszego filmu zagranicznego hiszpańskojęzycznego.
TRAILER
CAŁY FILM:
URUGWAJ
„Whisky”, 2004, reż. Juan Pablo Rebella, Pablo Stoll
Monotonne życie 60 – letniego Jacobo, właściciela zakładu w Montevideo produkującego skarpetki, zakłóca zapowiedź wizyty jego brata Hermana, człowieka sukcesu, od lat mieszkającego w Brazylii. Jacobo prosi swoją pracownicę Martę, by na czas wizyty zgodziła się udawać jego żonę. Troje bliskich sobie, a zarazem zupełnie nie znających się ludzi, podejmuje więc grę pełną niezręcznych sytuacji.
Scenariusz „Whisky” nagrodzono podczas filmowego festiwalu Sundance.
TRAILER:
CAŁY FILM:
BRAZYLIA
„Ciudad de Dios” (Miasto Boga), 2002
reż. Fernando Meirelles, Kátia Lund, Alexandre Rodrigues
Głośny film oparty na faktach opowiada historię dwóch chłopców dorastających w jednej z faveli w Rio de Janeiro, zwanej „Miasto Boga”. Ich ścieżki życiowe potoczą się zupełnie inaczej, jeden podąży drogą przestępstw i narkotyków drugi wybierze sztukę i fotografię. Twórcy filmu poruszyli widownię, pokazując bezwzględny, pełen okrucieństwa świat brazylijskich slumsów, „zatrudniając” przy tym nie aktorów, ale w większości dzieci wychowujące się w tych samych filmowanych dzielnicach biedoty.
Film zebrał świetne recenzje krytyków z całego świata. „Time” umieścił go na liście 100 najlepszych filmów w historii, „Guardian na 6 miejscu najlepszych filmów akcji, a „Empire” na 7 pozycji najepszych produkcji światowego kina.
TRAILER:
CAŁY FILM (po hiszpańsku)
ARGENTYNA
„El secreto de sus ojos” (Sekret jej oczu), 2009, reż. Juan Jose Campanella
Jeden z najgłośniejszych argentyńskich filmów ostatnich lat. Ochodzący na emeryturę prokurator federalny, Benjamín Esposito, decyduje się napisać powieść, dotycząca autentycznej, nierozwiązanej sprawy zabójstwa młodej dziewczyny sprzed 25 lat. Szukając spokoju i rozwikłania zagadki przestępstwa stawia czoła również swojej przeszłości.
W 2010 roku film zdobył Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.
TRAILER (po polsku):
WENEZUELA
„Hermano” (Brat), 2010, reż. Marcel Rasquin
Za Filmweb: „Bracia, Daniel i Julio, mieszkają w Caracas, jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Wierzą w to, że ze świata, w którym przyszło im żyć, wyciągnie ich piłka nożna. (…) Szansa na spełnienie marzeń pojawia się, kiedy obaj dostają zaproszenie na mecz pokazowy z najlepszą drużyną w mieście: Caracas Football Club. Zadanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Bracia, biegając po murawie, będą musieli wybrać, co jest dla nich najważniejsze: rodzina, piłka czy zemsta? Na tym boisku gra będzie toczyła się o życie”.
W 2011 roku film był wenezuelskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny, ale przegrał a argentyńską produkcją „Sekret jej oczu”.
TRAILER (z angielskimi napisami):
TRAILER NR 2:
MEKSYK
„Amores perros”, 2000, reż. Alejandro G. Iñárritu
Kolejny głośny film na liście to trzy przeplatające się opowieści osadzone w gigantycznym Mexico City. Każda z nich ma innego bohatera, tempo i charakter, ale każda opowiada w pewien sposób o miłości, do partnera, do dziecka, do zwierząt. Wątki obcych sobie bohaterów połączy również pewien wypadek samochodowy.
Produkcję z Gabrielem Garcią Bernalem obsypano nagrodami. Zdobyła m.in. 11 nagród Ariel meksykańskiej kinematografii, nagrodę BAFTA y nagrodę krytyków na Festiwalu w Cannes. Została również nominowana do Oscara, po 25 latach nieobecności Meksyku na amerykańskiej gali.
TRAILER:
CAŁY FILM (z polskim lektorem)
http://www.cda.pl/video/579499da
KUBA
„Memorias del subdesarrollo” (Wspomnienia), 1968
reż. Tomás Gutiérrez Alea
Film oparty jest na powieści kubańskiego pisarza Edmundo Desnoes. Według opisów, jakie znalazłam na hiszpańskojęzycznych stronach to głęboka refleksja nad polityczną przemianą Kuby w czasie rewolucji, oglądana z perspektywy intelektualisty, który próbuje odnaleźć się w nowej socjo-politycznej rzeczywistości swojego kraju i swojego życia.
CAŁY FILM (z angielskimi napisami):
KOSTARYKA
„Del amor y otros demonios” (O miłości i innych demonach),
2009, reż. Hilda Hidalgo
Film oparty na powieści Gabriela Garcií Márqueza o tym samym tytule opowiada historię miłości pomiędzy nastoletnią Siervą María, a młodym księdzem Cayetano. Obraz nakręcono w ślicznej Cartagena de Indias w Kolumbii, gdzie oryginalnie toczy się akcja powieści G. G. Márqueza.
Film wyprodukowłay trzy kraje: Kostaryka, Kolumbia i Meksyk.
TRAILER:
CAŁY FILM:
HONDURAS
„Amor y frijoles” (Miłość i fasola), 2009
reż. Mathew Kodath, Hernan Pereira
Jak piszą produceni filmu to typowa opowieść z Ameryki Centralnej. Opowiadająca historię Karen, podejrzewającej jej męża o zdradę. W śledctwie badającym sprawę wierności Dionisio pomaga jej sąsiadka, a zarazem przyjaciółka, Nicole, co sprawy jeszcze bardziej komplikuje.
Może w któryś deszczowy weekend nadrobię i obejrzę.
TRAILER:
TRAILER 2:
REPUBLIKA DOMNIKANY
„La hija natural”, 2011, reż. Leticia Tonos
Na stronie IMDb znalazłam zgrabny opis tego filmu, którego jeszcze nie widziałam: „Osiemnastoletnia Maria decyduje się odnaleźć swojego ojca, którego nigdy nie poznała, po tym jak jej matka ginie w tragicznym wypadku. Znajduje go żyjącego w starym, zaniedbanym i wyglądającym na nawiedzony domu pośród plantacji bananów. Ojciec i córka będą musieli stawić czoła duchom przeszłości.
Nie widziałam chyba jeszcze filmu z Dominikany, więc zapewne zacznę od tego.
TRAILER:
CAŁY FILM:
PORTORYKO
„Broche de oro”, 2012, reż. Raúl Marchand Sánchez
Komedia z Puerto Rico opowiada historię trójki mężczyzn, którzy uciekają z domu spokojnej starości, by przeżyć ostatni weekend wolności, rozpusty i zabawy. Według opisu na stronie IMDb „Broche de oro” to film drogi, celebrujący przyjaźń i pełnię życia. Trzeba będzie sprawdzić 🙂
TRAILER:
CAŁY FILM:
Świetne i jakże obszerne zestawienie. Generalnie jest w czym wybierać, aczkolwiek ja jak zwykle jestem na etapie oglądania filmów i dokumentów o Bałkanach. Niemniej polecam serię: Żony Dyktatorów z Planete+ (może są gdzieś dostępne przez internet), gdzie nie tylko podejmowane są wątki bałkańskie, ale również te z Afryki i Ameryki Południowej.
Oj tak, żony dyktatorów to fascynujący temat. Niejednokrotnie przewyższały sprytem i żądzą władzy swoich mężów. Zaczynając od przypadku Chile i żony Pinocheta.
Oj tak, żony dyktatorów to fascynujący temat. Niejednokrotnie przewyższały sprytem i żądzą władzy swoich mężów. Zaczynając od przypadku Chile i żony Pinocheta.
oj, Amores Perros to klasyka, którą dawno temu widziałem i chyba muszę sobie przypomnieć. Jeżeli pytasz o coś co moge polecić (nie będize to związane z Ameryką Łacińską) to nie wiem czy znasz twórczość Darren’a Aronofsky. Generalnie wszystkie są godne uwagi, lecz proponuję rozpocząć od jego debiutu reżyserskiego czyli filmu „Pi”. Dla mnie mega kino z świetną muzyką. Polecam
Znam kilka jego filmów, m.in. „Requiem dla snu” i „Czarny łabędź”. Zgadzam się i też polecam 🙂
Wspaniały pomysł! Mogę go podkraść i zrobić coś podobnego o Włoszech?
Podkradaj:) A jak wspomnisz od kogo to będzie mi tym bardziej miło 🙂
Sekret jej oczu i Miasto Boga znam. Reszta to dla mnie czarna magia. Zaczynam szukać na filmwebie i zaznaczać co mógłbym dodać do zakładki „do obejrzenia”. Maria Łaski pełna brzmi najciekawiej.
Widziałam i polecam. Zacznij od Marii.
własnie sobie uświadomiłam, że kompletnie nie znam kina latynoamerykańskiego… z tej listy widziałam cztery filmy i naprawdę mi się podobały, więc chyba bardziej powinnam się zainteresować tematem. Dzięki za inspirację!
Kami, nadrobiłaś już coś z listy? Jak wrażenia? 🙂
Wow, ale ciekawy wpis! Nigdy nie przepadałam za kinem ameryki łacińskiej, mam bardziej tradycyjne gusta 😉 ale teraz czuję się zdecydowanie zachęcona 🙂 Dzięki!
Skylar, udało Ci się coś zobaczyć? Któryś film trafił w Twoje gusta? 🙂
Z tych filmów oglądałam „Maria łaski pełna”, reszta jest mi nieznana. Ciekawe zestawienie na pewno nadrobię.
Udało się coś obejrzeć? Daj koniecznie znać 🙂
Jestem świeżo po obejrzeniu „Siete cajas”. Film doskonały. Mam na myśli ukazanie problemów Paragwaju i mentalności tutejszych ludzi. I fabuła też bardzo dobra. Polecam i to mocno polecam