Skip to main content

Wiecie, że chilijskie Valparaiso szczyci się największym w Ameryce Południowej pokazem sztucznych ogni w Sylwestra? Wybrzeże w promieniu kilkudziesięciu kilometrów rozświetlone jest przez ok. 40 minut. Dwa lata temu właśnie tam, na plaży, witałam Nowy Rok 🙂 O ile Boże Narodzenie w Chile wypada blado przy polskiej, rozbudowanej tradycji, o tyle Nowy Rok po chilijsku ma swoje rytuały. Oto kilka z nich, może coś was zainspiruje! Sprawdźcie dlaczego mieć na sobie tego dnia żółtą bieliznę, kupić winogrona i mieć ze sobą walizkę 🙂

quehacernevalpo.cl

Noworoczne tradycje w Chile:

12 winogron

O północy należy zjeść 12 winogron, z których każda symbolizuje jeden miesiąc w nowym roku. W ten sposób sprawdzimy który miesiąc będzie dla nas słodki vel pomyślny, a który kwaśny vel słabszy.

Z walizką

Ci, którzy chcą zapewnić sobie rok pełen podróży powinni wybrać się na krótki spacer z walizką wokół swojego bloku. Chyba to zrobię dziś…. 🙂

Żółta bielizna

Tego dnia podobno warto mieć na sobie żółtą bieliznę, do tego na lewą stronę… A jeszcze lepiej, jeśli ktoś nam ją podaruje. Według Chilijczyków przyniesie nam to  miłość i szczęście. Teraz rozumiem dlaczego o tej porze roku jak grzyby po deszczu pojawiają się na ulicach Santiago sprzedawcy (tylko) żółtej bielizny!

Po Sylwestrze bieliznę należy założyć na dobrą stronę jako symbol gotowości na nadchodzący rok.

12 łyżek soczewicy

Zjedzenie soczewicy też ma nam przynieść szczęście…

Pieniądze w butach

Tym, którzy chcą być w nowym roku bogaci, poleca się w Sylwestra włożyć do butów banknot bądź monetę.

Szampan ze złotem

Inna tradycja przynosząca materialny dostatek to wypicie lampki szampana ze złotym pierścionkiem na dnie.

12 pierwszych dni

Każdy z 12 pierwszych dni nowego roku symbolizuje kolejny miesiąc. Tym sposobem dowiemy się który będzie dla nas pomyślny, a który może przynieść troski i zmartwienia.

Uścisk o północy

Kogo uściskać jako pierwszego po północy? Osobę płci przeciwnej. Ma to sprawić, że w nadchodzącym nowym roku będziemy w dobrych  relacjach z otoczeniem, a singlom ma zapewnić znalezienie swojej połówki.

Spróbujecie czegoś dzisiaj? 🙂

Monika Trętowska

Author Monika Trętowska

More posts by Monika Trętowska

Join the discussion 8 komentarzy

Leave a Reply

Close Menu