Skip to main content

Chilijski film „Una Mujer Fantástica” zdobył wczorajszej nocy Oscara dla najlepszego zagranicznego filmu 2018! To druga w historii statuetka dla Chile po tym jak w 2016 roku nagrodzono krótkometraż „Historia de un Oso” Gabriela Osorio.

Film, który porusza temat dyskryminacji transseksualistów w dzisiejszym społeczeństwie, zdobył już m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale za scenariusz. Otrzymał też nagrodę Goya jako najlepszy film Iberoameryki. Na wielu festiwalach zbiera owacje na stojąco, miał więc na swoich barkach sporą dawkę nadziei podczas Oscarowej nocy. Podsycał ją fakt, że główna aktorka filmu, Daniela Vega, jako pierwsza aktorka transgender w historii ceremonii zaproszona została do czynnego uczestnictwa w gali, a mianowicie zapowiedzenia jednej z piosenek nominowanych do Oscara, „Mistery of Love” z filmu „Call me by your name”. „Chcę zaprosić was, abyście otworzyli swoje serca i uczucia i żebyście poczuli rzeczywistość. Możecie?” – powiedziała Vega zapowiadając utwór Sufjana Stevensa. 

foto:latercera.com

Nie chcę wam za wiele zdradzać z fabuły filmu. Powiem tylko tyle, że opowiada historię Mariny (w tej roki Vega), która wraz ze śmiercią swojego wieloletniego partnera (Orlando grany przez Fransico Reyes) musi stawić czoła nie tylko okresowi żałoby i zamknięcia pewnego cyklu, ale również nietolerancji i nieakceptacji ze strony rodziny Orlando. Przede wszystkim jednak boryka się z odrzuceniem przez społeczeństwo i byciem ignorowaną przez urzędy i prawo, wyraźnie niegotowych na obecność osób transgender nie tylko na marginesie społeczeństwa, ale jako matki, żony czy partnerzy. 

„My, osoby transgender, jesteśmy na marginesie. Proces zmiany płci jest pełen cierpienia i ten ból nas umacnia” – powiedziała Vega w wywiadzie dla dziennika „El Pais”, odwołując się do własnego doświadczenia. Daniela, która urodziła się jako mężczyzna, już w wieku 14 lat rozpoczęła swoją przemianę. Dzisiaj często i chętnie opowiada w mediach o problemach, poruszanych w filmie, będąc niezwykle zdecydowaną i wiarygodną w tym co mówi. Obecnie pracuję nad książką i dwoma nowymi filmami. Pojawi się też w sztuce jednego z teatrów w Santiago.

Polecam „La Mujer Fantástica”. Mnie film w reżyserii Sebastiana Lelio pozytywnie zaskoczył. (Polecam też jego porzedni film, „Gloria”). Zwłaszcza Daniela Vega, która pojawiła się na ekranie dopiero po raz drugi w życiu! Powiem szczerze, że przed obejrzeniem filmu świadomie niewiele o nim czytałam. Nie znałam więc Danieli ani jej historii. Po wyjściu z kina to to czy główna postać grana jest przed kobietę czy mężczyznę musiałam sprawdzić w obsadzie. Wy już wiecie, ale myślę, że docenicie inne walory tej opowieści.

Zostawiam wam trailer do filmu (po angielsku), historyczny dla chilijskiej kinematografii moment wręczenia Oscara oraz link do całego filmy na YouTube! Niestety tylko w wersji oryginalnej, hiszpańskiej. Jestem jednak pewna, że po oscarowym sukcesie niebawem pojawią się i takie z napisami po angielsku. 

TRAILER PO ANGIELSKU:

MOMENT PRZYZNANIA OSCARA:

CAŁY FILM :

Więcej o kinie chilijskim znajdziesz na blogu w kategorii Chile – Film i Dokument.

Monika Trętowska

Author Monika Trętowska

More posts by Monika Trętowska

Join the discussion 2 komentarze

  • Jolka pisze:

    Piękny film i nagroda zasłużona! Cieszę się, że coraz więcej filmów poruszających takie ważne tematy jest docenianych. Na pewno sprawdzę więcej poleconych filmów z Chile 🙂 Pozdrawiam!

Leave a Reply

Close Menu