Skip to main content

Dziś w nocy dowiemy się czy 'Ida’ dostanie Oscara. Zadanie jest o tyle trudne, że ma co najmniej jednego silnego przeciwnika – argentyński obraz „Relatos Salvajes”. Czarna komedia Damiana Szifrona zebrała świetne recenzje dookoła globu, jest też efektownie nakręcona i bardzo uniwersalna. Trzymam kciuki za „Idę”, ale może być jej dziś trudno.

Film Szifrona składa się z sześciu mini nowel, na pierwszy rzut oka zupełnie ze sobą niepowiązanych. Bohaterami każdej z nich są ludzie z różnych klas społecznych, w różnych wieku i w różnych momentach życia. Łączy je jednak jedno – wszystkim im w którymś momencie puszczają nerwy, tracą kontrolę nad sytuacją albo nad sobą, przekraczając cienką granicę między tym co jest zwykłym wyładowaniem stresu, a upajaniem się owym brakiem hamulców i brutalnością. Najciekawsze w „Dzikich historiach: jest to, że sytuacje, które wprowadzają bohaterów w szał nie są wcale ekstremalne. Ot, ktoś nie dał się wyprzedzić na pustej autostradzie, komuś po raz kolejny odholowano auto z miejsca bez zakazu, ktoś odkrył zdradę. Codzienne życie. Bardzo łatwo w fimie Szifona odnaleźć siebie, a potem zadać sobie pytanie co bym zrobił, A potem jeszcze inne pytanie – czy kiedykolwiek społeczeństwo, w którym żyjemy i zasady, jakie rządzą współczesnym światem doprowadzą mnie do takiej kumulacji stresu, by zrobić coś, czego się po sobie nie spodziewam.

Każda z sześciu nowel nakręcona jest efektownie i przekonująco. Każda ma w sobie i dramat i komedię. Każdej możemy być o ile nie bohaterem to świadkiem, choćby jutro. Dlatego też w kategorii najlepszy Oscar za najlepszy film anglojęzyczny „Idzie” może się dziś nie udać, choć i jeden i drugi film mówi coś ważnego.

Niezależnie od wyniku Oscarów, który swoją drogą nie jest przecież żadną wyrocznią, polecam „Dzikie historie” na wieczorny seans. Najlepiej w kinie, a tutaj znajdziecie CAŁY FILM online (po hiszpańsku)http://www.cuevana2.tv/14289/relatos-salvajes/

TRAILER PO POLSKU:

 

Relatos_salvaje

Dzikie historie (Relatos Salvajes)

Reżyseria: Damián Szifrón

Scenariusz: Damiçan Szifrón

Muzyka: Gustavo Santaolalla

Produkcja: Argentyna, Hiszpania

Rok: 2014

Premiera: 2 styczna 2015 (Polska), 17 maja 2014 świat

Monika Trętowska

Author Monika Trętowska

More posts by Monika Trętowska

Join the discussion 8 komentarzy

 • peregrino pisze:

  mam nadzieję, że zobaczę ten film
  ale jednak to Lewiatan był największym konkurentem Idy ponieważ najczęściej film obcojęzyczny który wygrywa Złote Globy wygrywa też Oscara ..
  .. jasne, że to subiektywne są Oscary ale jednak myślę, że dla wielu fimoców najważniejsze

  • tresvodka pisze:

   Ja muszę nadrobić 'Lewiatana’:) Z nominowanych filmów widziałam tylko argentyński i polski i do tych się odniosłam. Poza tym po tej stronie oceanu 'Dzikie historie’ miały świetną prasę. Jak napisałam, 'Ida’ miała CONAJMNIEJ jednego groźnego konkurenta:)

   • peregrino pisze:

    tak Lewiatan to wspaniały i mocny film o przesłaniu uniwersalnym podobnie jak Ida … moim zdaniem jednak Ida ma niesmowite zdjęcia no i jazz Johna Coltrane’a .. :^) … niestety nie wiem gdzie będzie można zobaczyć film argentyński może czasem na Netflix tutaj .. .ale jeśli o Oscary i Latino to Inarritu ma bardzo wielką szansę na Oscara za reżyserię i być może też Birdman na najważniejszą statuetkę za najlepszy film …. choć ja kibicuję Boyhood z Teksasu :^)

    • tresvodka pisze:

     ’Birdmana’ obejrzałam jednym tchem! świetny. 'Boyhood’ widział wczoraj Claudio i mówi, że podobał mu się nawet bardziej, więc punkt dla Teksasu:)

   • peregrino pisze:

    super Inarritu i jego koledzy właśnie dostali Oscara za oryginalny scenariusz do Birdmana!

 • tresvodka pisze:

  I wszystko jasne!
  „Birdman” najlepszym filmem roku. Iñárritu najlepszym reżyserem i autorem scenariusza z argentyńskimi kumplami Nicolásem Giacobone y Armandem Bo, a Meksykanin Emmanuel Lubezki przyjął statuetkę w kategorii najlepsze zdjęcia do tego samego filmu. Brawo międzynarodowa ekipo Birdmana! 🙂

Leave a Reply

Close Menu