Skip to main content

Dziś przygotowałam dla was aktualizację obostrzeń i przepisów wjazdowych do Chile. Zmieniły się w miniony weekend i zmienią ponownie niebawem, 31 marca, i to na dużo ostrzejsze. Wiadomo, że sytuacja jest dynamiczna i trzeba ją śledzić na bieżąco. Dlatego też na co dzień zapraszam na mojego FB, Instagrama i Twittera, gdzie publikuję najnowsze ogłoszenia. W poniższym poście podam jednak kilka linków, które pomogą wam się odnaleźć w przepisach nie tylko dziś, ale w jakiejkolwiek fazie pandemii.

Aktualne obostrzenia

 • Od zeszłej soboty, 27 marca, cały region stołeczny Region Metropolitana jest w pełnej kwarantannie. Oznacza to, że nie możemy wychodzić z domu ani w tygodniu ani w weekend, chyba że należymy to tzw. „pracowników podstawowych” i mamy specjalne pozwolenie na dojazdy i wykonywanie pracy.
 • Możemy wyjść z domu tylko ze specjalnymi przepustkami: na zakupy (3 godziny) albo w celach medycznych, również w związku ze śmiercią czy pogrzebem bliskiej osoby.
 • Dozwolone są dwie przepustki tygodniowo na osobę. Uzyskuje się je w tzw. „wirtualnym komisariacie”, tutaj: https://comisariavirtual.cl/permisos_individuales.html
 • Aktywność fizyczną na świeżym potwietrzu możemy uprawiać tylko rano i w konkretnych „okienkach”. Mianowicie:- od poniedziałku do piątku: od 7:00 do 8:30 rano- w soboty, niedzielę i święta: od 6:00 do 9:00 rano.Nie potrzeba na to specjalnej przepustki (ufff).
 • Co można, a czego nie można robić podczas kwarantanny (i innych faz obostrzeń) szczegółowo opisane jest na tej stronie rządu: https://www.gob.cl/pasoapaso/

Całe Chile

W jakiej „fazie” obostrzeń jest Twoja dzielnica i Twój region w kraju można sprawdzać tu: https://www.gob.cl/coronavirus/pasoapaso#situacioncomużnal

Aktualne przepisy wjazdowe

 • Wszyscy, którzy wjeżdżają do Chile – zarówno obywatele, rezydenci, jak i obcokrajowcy – przed wejściem na pokład samolotu muszą okazać się negatywnym wynikiem testuPCR zrobionym na 72 godziny przed przylotem. Tutaj praktyczna uwaga w przypadku lotów z przesiadką – chodzi o wejście na pokład samolotu do Santiago, a nie pierwszego połączenia.
 • Po przylocie trzeba odbyć dziesięciodniową kwarantannę, w tym czasie codziennie (dłużej, bo przez 14 dni) dostaje się na maila formularz do wypełnienia, pewien rodzaj raportu: gdzie jesteśmy, czy opuszczaliśmy miejsce kwarantanny i czy mamy jakieś symptomy.
 • Dodatkowo, wszyscy podróżni, którzy uzyskają wynik pozytywny w ciągu pierwszych dwóch tygodni od wjazdu do kraju, muszą przeprowadzić jedenastodniową izolację w tak zwanych Rezydencjach Sanitarnych.
 • Wszyscy wjeżdżający, którzy wykażą choć jeden lub dwa objawy związane z chorobą, zostaną skierowani do Rezydencji Sanitarnej do czasu jej wykluczenia.
 • Wprowadzono też dodatkowe zasady dla osób przybywających z Brazylii i tych, które były w tym kraju w ciągu ostatnich 14 dni. Muszą zostać przeniesieni do hotelu tranzytowego i pozostać tam przez co najmniej 72 godziny, niezależnie od negatywnego wyniku PCR. Wszystko to jest próbą ochrony przed nowymi wariantami wirusa.

Zapowiedziane zmiany od 31 marca, od 5:00 rano

 • Po przylocie trzeba odbyć dziesięciodniową kwarantannę.
 • Pierwszych pięć dni kwarantanny należy spędzić w hotelu tranzytowym i przeprowadzić tam test PCR.

Uwaga:

 • Ci, którzy rozpoczęli swoją zagraniczną podróż z Chile (i teraz tu wracają) przed 27 marca nie ponoszą kosztów hotelu.
 • Ci, którzy rozpoczęli swoją zagraniczną podróż z Chile (i teraz tu wracają) po 27 marca, ponoszą koszta pięciodniowego pobytu w hotelu.

Inne linki

Dobrym i szybkim źródłem najnowszych ogłoszeń i zmian jest m.in. Twitter chilijskiego Ministerstwa Zdrowia:

https://twitter.com/ministeriosalud

Plus oczywiście ich strona internetowa:

https://www.minsal.cl

Dbajcie o siebie i trzymajcie się zdrowo!

Monika Trętowska

Author Monika Trętowska

More posts by Monika Trętowska

Leave a Reply

Close Menu