Skip to main content

EDIT: 28 października odwołano w Chile stan wyjątkowy (po 10 dniach od jego wprowadzenia). Na końcu tego wpisu znajdziecie video, gdzie dzielę się informacjami praktycznymi dla turystów już po jego zniesieniu. Choć video jest w początku listopada to właściwie wszystkie rady są nadal aktualne.

W związku z bieżącymi wydarzeniami w Chile i wprowadzeniem przez władze stanu wyjątkowego, przekazuję wam garść aktualnych informacji z myślą o polskich turystach przebywających w Chile jak i tych, którzy niebawem się tu wybierają. Czy odwołane są loty? Co z wycieczkami na Atakamie i w Patagonii? Czy działają bankomaty?

Dostaję sporo wiadomości od podróżników, na które cały czas sukcesywnie odpowiadam i staram się pomagać, choćby informacją. Jak wiecie, zajmuję się organizacją wypraw po Chile i zawsze bezpieczeństwo jest dla mnie na pierwszym miejscu. Pamiętajcie, że sytuacja zmienia się nieco z dnia na dzień, ale obecnie ma się tak:

❗️Przepisy stanu wyjątkowego wprowadzono w 11 z 16 regionów kraju.

⛔️ W Santiago i kilku innych miastach Chile obowiązuje godzina policyjna. W każdym regionie o nieco innej porze, co ogłaszane jest z dnia na dzień, zwykle popołudniu. Osoby, które w tym czasie przebywają w miejscach publicznych są zatrzymywane przez służby policyjne lub patrole wojska. W przypadkach szczególnych można uzyskać na komisariatach policji specjalne zezwolenie, które umożliwia w wyznaczonych godzinach i okolicznościach przemieszczanie się. Godziny wraz z miastami podaje na bieżąco w języku polskim Ambasada RP w Chile / Embajada de Polonia en Chile

✈️ W ciągu ostatnich trzech dni odwołano prawie 1/3 krajowych połączeń lotniczych i część międzynarodowych. Wiele lotów na też zmienioną godzinę. Należy więc sprawdzać na bieżąco stan rezerwacji na stronach przewoźników. Chilijskie linie oferują również przebukowanie biletu albo całkowity zwrot kosztów.
Lan Chile:
https://www.latam.com/…/conse…/revisa-el-estado-de-tu-vuelo/
https://www.latam.com/…/latam-informa-el-estado-de-su-oper…/
SKY: https://www.skyairline.com/chile/administra/buscar

🗺 ATAKAMA: Lokalne biura podróży, z którymi współpracuję potwierdziły mi, że w San Pedro de Atacama wszystko przebiega raczej bez zakłóceń. Wycieczki nie są odwołane. Zdarzają się jedynie trudności na trasie między Calamą a San Pedro (protestujący blokujący drogę). Potwierdzają mi to również turyści, którzy są w tej chwili w San Pedro. O ile więc lot do Calamy nie będzie odwołany powinniście móc zrealizować tę część podróży.

🏔PATAGONIA: W Regionie Magallanes nie obowiązuje godzina policyjna, choć w Punta Arenas można spodziewać się protestów na ulicy. Zaprzyjaźnione biura podróży w Patagonii donoszą mi, że w Puerto Natales wszystko działa bez przeszkód. Wycieczki do Parku Narodowego Torres del Paine nie są odwoływane. Sprawdzajcie jednak stan lotu do Punta Arenas.

🚦W Santiago w bardzo ograniczonym zakresie funkcjonuje komunikacja miejska. Podstawiane są autobusy zastępcze. W przypadku metra działa jedynie Linia 1 (pomiędzy stacjami Pajaritos i Los Dominicos), zamykana przed nastaniem godziny policyjnej.

💰 Zamknięto większość sklepów spożywczych, restauracji, aptek, centrów handlowych, punktów usługowych oraz oddziałów banków. Niektóre sklepy otwarte są jedynie na kilka godzin. Media sukcesyjnie podają listę tych otwartych: http://tiny.cc/4snxez

🚗 Nie ma problemów z zakupem paliw płynnych na stacjach benzynowych. Kolejki mogą być jednak długie.

💳 Banki informują, że system płatności działa, ale 26% bankomatów w kraju jest nieczynna. https://www.latercera.com/…/bancos-informan-sistema…/873079/

🔍 Ambasada PR w Chile prosi o kontakt z placówką w razie potrzeby aktualnych informacji nt. sytuacji w Chile. Ja też pomogę w miarę możliwości.

Pomimo wielu problemów natury społeczno-politycznej, które wywołały obecną sytuację, Chile to wciąż przepiękny kraj o fenomenalnej przyrodzie. Miejmy nadzieję, że władza wejdzie w dialog ze społeczeństwem, podejmie dobre decyzje i niebawem znowu bez żadnych obaw będzie tu można przybywać. Póki co, jeśli podróżujecie po Chile, uważajcie na siebie, starajcie się być poinformowani i stosujcie się do zaleceń.

Jak wiecie, jestem też dziennikarzem i od lat komentuję bieżące wydarzenia w Chile. Na facebookowym profilu bloga śledzę więc dla was przebieg obecnych protestów, piszę o powodach i przebiegu tych zamieszek. Staram się przede wszystkim pokazać ich szerszy kontekst, gdyż polskie media niestety nie zdają w większości egzaminu. Zainteresowanych zapraszam na mój profil.

LIVE:

Zostawiam wam mój live z FB, podczas którego mówiłam o sytuacji polityczno-społecznej w Chile pod kątem turystyki. Jest dość długi, jako że potem odpowiadałam też na pytania widzów, wiec możecie go posłuchać niczym podcastu, np. gotując 🙂

 

 

Monika Trętowska

Author Monika Trętowska

More posts by Monika Trętowska

Join the discussion 3 komentarze

  • Mam nadzieje, ze sytuacja w kraju wkrotce sie uspokoi. Jak widac miarka sie przebrala i pueblo ma juz dosyc wykorzystywania przez nieudolny i niekompetentny rzad. Z drugiej strony fakt, ze polowa ludnosci mieszka w Santiago ulatwia paralzowanie kraju, bo jak stolica protestuje, to caly kraj jest nie moze funkcjonowac.

    • Monika Trętowska pisze:

      Krzysztof, dzięki za wszystkie Twoje komentarze w ostatnich dniach. Nieustannie trzymam(y) kciuki za pozytywny rozwój sytuacji.

  • Warto czytać takie blogi, właśnie po to, aby planując jakieś podróże nie zepsuć sobie całego wyjazdu. Dzięki sprawdzaniu informacji możemy kontrolować sytuację w danym miejscu, sprawdzać czy się coś zmienia.

Leave a Reply

Close Menu