Skip to main content

Znowu poopowiadałam trochę o Ameryce Południowej w NaTemat.pl. To już trzecia część wywiadu ze mną i czuję się niezwykle zaszczycona, że zaufano mi i moim spostrzeżeniom na tyle, by stworzyć serię.

W pierwszej części wywiadu (klik), jeszcze w zeszłym roku, opowiadałam o miejscach kontynentu, które wywarły na mnie największe wrażenie. Było o nieziemskiej przyrodzie, o archeologii i historii Ameryki Łacińskiej. Redaktor Maja pytała też jak się przygotować do dalekiej podróży i co spakować. Druga część (klik) poświęcona była smakom i latynoskiej gościnności. A trzecia?

„O tym, jak podróże rozwijają, zmieniają perspektywę i czasami przewracają życie do góry nogami”, pisze we wstępie Maja. O duchowości, o doświadczaniu, zbiegach okoliczności i odwadze. O ludziach. Nieco bardziej refleksyjnie, nieco bardziej osobiście.

Trzecia część zaczęła się tak:

Jak pierwsza daleka podróż zmieniła Ciebie, Twoje podejście i postrzeganie świata?

Moja pierwsza daleka podróż była rzeczywiście daleka. Po europejskich wyprawach wybrałam się do Ameryki Południowej. Poleciałam sama, z plecakiem, słownikiem w ręce i garścią marzeń do spełnienia. Wróciłam oczarowana. Wiele się przez te trzy tygodnie zmieniło. Świat stał się mniejszy, na wyciągnięcie ręki. Udowodniłam sobie, że wystarczy tylko bardzo chcieć i trochę się zorganizować, a można spełnić nawet najbardziej szalone marzenie. Poczułam, że świat stoi przede mną otworem i nigdy sobie nie wybaczę, jak z tego nie skorzystam, jak nie posłucham intuicji, jak nie ruszę w drogę. Poczułam, że to zależy tylko ode mnie i moich decyzji.

Świat mnie zawołał. Zachłysnęłam się jego różnorodnością, niezliczoną liczbą pięknych miejsc, kultur, zwyczajów i wspaniałych ludzi. Nie było już odwrotu. Ktoś mądry powiedział kiedyś, że świat jest książką, a ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę. Bardzo mi się to porównanie podoba.

CAŁY WYWIAD ZNAJDZIECIE TU: http://natemat.pl/wywiadMonika

Jeśli zajrzeliście na mojego bloga dzięki tej publikacji to witam was ciepło i mam nadzieję, że Ameryka Południowa oglądana moimi oczami wyda wam się warta odkrycia.

Monika Trętowska

Author Monika Trętowska

More posts by Monika Trętowska

Leave a Reply

Close Menu